Droneinspektion

Eksport i standard filformater

Læs mere

Få drone-data leveret i formater, der passer til jeres systemer

Når vi leverer data fra jeres droneopgaver, sørger vi for, at materialet kommer i standardiserede filformater, som jeres nuværende systemer kan arbejde direkte videre med.

Det kan f.eks. være GIS- og CAD-formater, rapporter i PDF, billeder i standard billedformater samt punkt- og højde-data til teknisk viderebearbejdning.

Formålet er, at I slipper for tidskrævende konverteringer og specialsoftware, før data kan bruges i projekter og drift.

Vi tilpasser altid filformaterne til jeres konkrete behov og de platforme, I allerede anvender – uanset om det er interne faglige systemer eller eksterne samarbejdsværktøjer.

På den måde får I drone-data, der er klar til at blive integreret i jeres arbejdsgange fra dag ét.

Filtyper inkluderer: CAD, GIS, LAS, DTM, GeoTIFF, samt mange flere.

KLAR TIL NÆSTE SKRIDT?

Få et uforpligtende tilbud

Udfyld kontaktformularen og bliv kontaktet af vores salgsteam hurtigst muligt

Indhent tilbud

Data, der går direkte i jeres GIS-, CAD- og BIM‑setup

Med eksport i standardfilformater får jeres rådgivende ingeniører, BIM-koordinatorer og entreprenører drone-data, som kan bruges direkte i eksisterende projekter – uden ekstra mellemregninger.

Vi leverer f.eks. ortofotos og vektor-data til GIS, modeller og tegninger til CAD/BIM, punkt- og højde-data til tekniske analyser samt rapporter i PDF, der kan deles bredt i organisationen.

Det betyder, at projektteams kan trække data direkte ind i deres faglige værktøjer, mens IT-afdelingen bevarer fuld kontrol over kompatibilitet, integrationer og datastruktur.

Uanset om formålet er projektering, mængdeberegning, kollisionskontrol, tilsyn eller dokumentation, tilpasser vi formaterne til jeres konkrete workflows og platforme.

Resultatet er drone-leverancer, der spiller sammen med både interne systemer og eksterne samarbejdsværktøjer – og som nemt kan genbruges på tværs af projekter, fagdiscipliner og afdelinger.

Kort sagt: I får teknisk præcise, opdaterede data, leveret i et format der bare virker i jeres hverdag.

WEFLY PRODUKTKATALOG

Få tilsendt vores produktkatalog

Få et samlet overblik over vores services, cases og løsninger — leveret direkte i din indbakke.

Læs hvordan vi hjælper med alt fra kortlægning og inspektion til specialiserede droneopgaver.

Kataloget samler muligheder, tidligere projekter og praktisk information, så du hurtigt kan finde den rette løsning.

01Fotoregistrering og digitalisering med drone
02Landsdækkende service
03Sikkerhed, kvalitet og dokumenterede procedurer
04+1.500 kunder siden 2013
GRATIS KATALOG

i Telefonnummer er kun nødvendigt, hvis du ønsker en opringning om dine muligheder.

Udvidet beskrivelse af leverancen og dataflow

Når vi planlægger jeres droneopgave, afklarer vi først, hvilke systemer og platforme data skal bruges i – f.eks. GIS, CAD, BIM, asset management eller rapporteringsværktøjer.

Herefter designer vi hele dataflowet, så de valgte formater tænkes ind allerede i flyveplan, sensortype og databehandling.

Efter flyvning gennemgår vi rådata og strukturerer dem, så de kan eksporteres til netop de standardformater, I arbejder med til daglig.

Orthofotos og kortmateriale leveres typisk i gængse GIS-formater, mens 3D-modeller, linjeføringer og tegninger eksporteres til udbredte CAD- og BIM-formater.

Punktskyer og højdegrundlag opsættes i standardiserede koordinatsystemer, så de kan indlæses direkte i tekniske analyser og projekteringsværktøjer.

Dokumentation og statusmateriale samles i rapporter, typisk som PDF med tilhørende billedmateriale i standard billedformater.

Inden endelig levering testimporterer vi datasættene i referenceprogrammer, så vi sikrer, at de åbner korrekt og bevarer præcision og struktur.

Til sidst leverer vi data via aftalte kanaler – f.eks. downloadlink, SFTP eller direkte til jeres samarbejdsplatform – sammen med en kort oversigt over filtyper, koordinatsystemer og anvendelsesmuligheder.

Skal din virksomhed flyve mere med drone?